Suche igłowanie grubą igłą iniekcyjną

Wysokospecjalistyczne
24 listopada 2020

Czym jest suche igłowanie grubą igłą iniekcyjną?

Suche igłowanie to rodzaj terapii polegający na docieraniu do punktów spustowych w naszym ciele w celu zmniejszenia występującego napięcia i dolegliwości bólowych. Punktami spustowymi są wszelkiego rodzaje zgrubienia, guzki lub pasma w mięśniach, których ucisk powoduje u nas ból rzutowany albo promieniujący. O bólu promieniującym mówimy w sytuacji, w której odczuwamy go zarówno w uciskanym miejscu, jak i jego okolicach. Ból rzutowany charakteryzuje się z kolei tym, że naciskanie powoduje ból również w bardzo odległych miejscach naszego ciała. Występowanie punktów spustowych w naszym ciele może być spowodowane m.in. bezpośrednim urazem, ostrym naciągnięciem, zwiększonym napięciem z powodu stresu, a także czynnikami zewnętrznymi takimi jak np. chłodny wiatr. Docieranie do punktów spustowych odbywa się właśnie poprzez nakłuwanie ich jednorazową sterylną igłą iniekcyjną. Miejsce, w które zostanie wbita igła, poddawane jest najpierw dezynfekcji, a osoba wykonująca zabieg powinna mieć założone jednorazowe rękawiczki. Nazwa wzięła się od narzędzia, przy pomocy którego przebiega zabieg oraz od faktu, że nie polega on na wstrzykiwaniu jakiejkolwiek substancji do ciała pacjenta.

Jak przebiega suche igłowanie?

Fizjoterapeuta w pierwszej kolejności lokalizuje punkty spustowe znajdujące się na mięśniach i tkankach, które wykazują się zwiększoną wrażliwością na nacisk. Następnie na podstawie przeprowadzonego badania, fizjoterapeuta wkłuwa w zlokalizowane miejsca igłę i drażni je. Takie działanie powoduje powstanie impulsu nerwowego, który przechodzi przez rdzeń kręgowy i trafia do włókien mięśniowych wykazujących się nadmiernym napięciem. Powoduje to skurcz mięśniowy, dzięki któremu dochodzi do rozluźnienia i zmniejszenia napięcia, a w konsekwencji również do ustąpienia bólu. Suche igłowanie przyczynia się także do zwiększenia zakresu naszych ruchów oraz poprawy metabolizmu.

Wskazania i przeciwwskazania

Suche igłowanie polecane jest osobom, które doświadczają bólów związanych ze stanami zwyrodnieniowymi, napięciowych bólów głowy, cierpią z powodu łokcia golfisty lub tenisisty oraz rwy kulszowej. Zabieg sprawdzi się również u pacjentów, którzy przez dłuższy czas zmuszeni byli pozostać w unieruchomieniu, np. ze względu na złamanie lub zwichnięcie. Mimo iż zabieg suchego igłowania, wykonywany przez lekarza posiadającego odpowiednie doświadczenie, jest bezpieczny, to tak jak w przypadku wielu zabiegów musimy wiedzieć o przeciwwskazaniach do jego przebycia. Osoby, które powinny powstrzymać się od wykonania tego zabiegu to m.in. te, które są w ciąży, chorują na nowotwór lub miażdżycę, mają problemy z krzepliwością krwi oraz żylakami, borykają się ze stanami zapalnymi, owrzodzeniami oraz uszkodzeniami skóry, a także mają gorączkę.

Jak przygotować się do zabiegu?

Zabieg suchego igłowania grubą igłą iniekcyjną nie wymaga od pacjentów specjalnego przygotowania. Warto natomiast być świadomym, jak organizm może zareagować na wspomniany zabieg. Może zdarzyć się tak, że w miejscach, które poddane zostały nakłuciom, zaobserwujemy niewielki siniaki lub będziemy odczuwać ból przypominający, znane nam wszystkim, zakwasy. Dolegliwości bólowe nie powinny jednak utrzymywać się dłużej niż kilka dni od momentu przeprowadzenia zabiegu. Możliwe są również problemy z koncentracją czy pobudzenie wraz z podwyższonym ciśnieniem krwi.

Bolesność zabiegu

Wiele osób może obawiać się tego zabiegu ze względu na wykorzystanie igieł, które kojarzą się nam z bólem i dyskomfortem. Suche igłowanie staje się jednak coraz bardziej popularne wśród osób, które szukają pomocy z powodu bólowych dolegliwości, a także odczuwają ograniczenie swojej ruchomości. Przed podjęciem decyzji o wykonaniu zabiegu, warto mieć świadomość, że w jego trakcie możemy odczuwać pewien dyskomfort, jednak nie powinien on być duży. W miejscach, w których fizjoterapeuta dokonuje wkłucia, możemy odczuć nieznaczne kłucie, mrowienie lub skurcze. Ból odczuwany w trakcie igłowania zależny jest również od stopnia napięcia mięśniowego oraz miejsca poddawanego zabiegowi.   Należy bezwzględnie podkreślić, że zabieg suchego igłowania powinien być wykonywany przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę, a pacjent powinien posiadać pełną wiedzę na temat sposobu przeprowadzania zabiegu, wykorzystywanych narzędzi oraz przeciwwskazaniach.