Przepuklina kręgosłupa – rehabilitacja i ćwiczenia

Wysokospecjalistyczne
20 stycznia 2023
Przepuklina kręgosłupa – nazywana dyskopatią – to dolegliwość objawiająca się bólem pleców i nóg, ograniczonym zakresem ruchomości oraz drętwieniem i mrowieniem kończyn. Może pojawić się na skutek przebytych urazów, przeciążeń kręgosłupa oraz siedzącego trybu życia. Dobrze dobrana farmakoterapia i ćwiczenia pozwalają uporać się z bólem, niemniej aby uzyskać trwałe efekty, konieczna bywa ingerencja chirurgiczna oraz odpowiednia rehabilitacja. Jakie ćwiczenia przy przepuklinie kręgosłupa będą odpowiednie? Kiedy konieczna jest operacja i jak wygląda rehabilitacja kręgosłupa po jej wykonaniu?

Ćwiczenia na przepuklinę kręgosłupa

Ćwiczenia i zabiegi na przepuklinę kręgosłupa mają na celu poprawić ukrwienie mięśni grzbietowych, nerwów i rdzenia kręgowego. Ponadto usprawniają przepływ limfy oraz redukują obrzęki. Zabiegi fizjoterapeutyczne pozwalają zmniejszyć obrzęki i zatory, które zwykle dokuczają pacjentom (zwłaszcza nocami) oraz wzmocnić osłabiony dysk. domowe aktywnosci W przypadku osób z przepukliną kręgosłupa lędźwiowego w fazie ostrej, zaleca się stosowanie pozycji złożeniowych oraz odbarczających uciski w odcinku lędźwiowym. Pomóc mogą masaże, ciepłolecznictwo oraz ćwiczenia izometryczne mięśni. W tym czasie ćwiczenia ruchowe nie są zalecane. Gdy objawy bólowe zaczną powoli ustępować, wprowadza się wyciąg lędźwiowy w celu zwiększenia przestrzeni międzykręgowych oraz zmniejsza reakcje wegetatywne. W tym czasie wskazane są także ćwiczenia wzmacniające mięśnie stabilizujące kręgosłup w odcinku lędźwiowym, między innymi mięśnie brzucha, grzbietu oraz pośladków. Oto przykładowe ćwiczenia ruchowe zalecane przy przepuklinie kręgosłupa lędźwiowego:
  • klęk podparty, głowa skierowana w stronę maty. Wdech – skłon głowy w tył z jednoczesnym wypięciem pośladków, wydech – koci grzbiet, czyli skłon głowy w przód z wypięciem grzbietu do góry;
  • leżenie tyłem, ręce wzdłuż tułowia, złączone nogi. Naprzemienne przyciąganie nóg do klatki piersiowej, dociskając rękoma kolana do torsu;
  • leżenie przodem, ręce nad głową, głowa oparta czołem o matę, nogi proste. Unoszenie oraz opuszczanie rąk i tułowia na matę.
Jeżeli chodzi o przepuklinę kręgosłupa szyjnego w fazie ostrej, konieczne może okazać się unieruchomienie szyi za pomocą kołnierza ortopedycznego. W przewlekłej formie, rehabilitacja obejmuje ćwiczenia czynne kończyn górnych, obręczy barkowej oraz tułowia, a także ćwiczenia proprioceptywne i kształtujące koordynację ruchową, ćwiczenie stabilizacji centralnej oraz trening ogólnokondycyjny, jak na przykład aqua gimnastyka. Fizjoterapeuta prowadzący rehabilitację dobiera zestaw ćwiczeń do rodzaju i odcinka przepukliny oraz jej kierunku. Uwzględniając możliwość przemieszczania się dysku w różnych kierunkach, dobiera również odpowiednie pozycje, które go ustabilizują. Operacja przepukliny kręgosłupa jest zalecana wtedy, gdy fizjoterapia oraz farmaceutyki okażą się nieskuteczne. Wskazaniem do operacji jest silny ból, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie, niedowład, paraliż oraz zaburzenia czucia. Celem operacji jest uratowanie rdzenia kręgowego i usunięcie przyczyny ucisku na korzenie nerwowe.

Rehabilitacja po operacji przepukliny kręgosłupa

Pacjenci, którzy przeszli operację przepukliny kręgosłupa wymagają odpowiedniej rehabilitacji, by szybciej dojść do pełnej sprawności. Rehabilitacja zwykle trwa do trzech tygodni od wykonania operacji, a po sześciu tygodniach można już podejmować lekkie prace. Od sześciu miesięcy po zabiegu pacjent zazwyczaj może powrócić już do pełnej aktywności fizycznej. Powinien jednak nadal wykonywać ćwiczenia zalecone przez lekarza lub fizjoterapeutę. Rehabilitacja pooperacyjna składa się z trzech etapów – pierwszy to zmniejszenie bólu, drugi to powrót do codziennej aktywności, a trzeci to zaawansowana rehabilitacja, zmierzająca do umożliwienia powrotu do aktywności zawodowej. Masaż klasyczny galeria Aby rehabilitacja okazała się skuteczna, należy ją wykonywać systematycznie, w częstotliwości zalecanej przez lekarza. Dobrze też wykonywać ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty, który zadba o bezpieczeństwo pacjenta oraz zachowanie prawidłowej pozycji ciała w czasie wykonywania poszczególnych ćwiczeń. Jeżeli poszukujesz godnej zaufania placówki oferującej zabiegi i ćwiczenia rehabilitacyjne pod okiem wykwalifikowanego personelu, sprawdź ofertę Centrum Medycyny i Rehabilitacji VILLA MEDICA z Wrocławia. To miejsce oferujące rehabilitację kręgosłupa, dostosowaną pod kątem schorzenia, jego zaawansowania oraz dolegliwości. Indywidualnie dobrana terapia, nowoczesne technologie oraz doświadczeni fizjoterapeuci pozwalają na uzyskanie najlepszych efektów w możliwie krótkim czasie. W VILLA MEDICA możesz skorzystać z zabiegów na wszystkie odcinki kręgosłupa oraz rehabilitacji po urazach, wypadkach czy przebytych operacjach. Oferta dostępna jest zarówno prywatnie, jak na refundację przez NFZ. Sprawdź ofertę VILLA MEDICA i umów się na pierwszą wizytę w Centrum Medycznym!