Ból kręgosłupa
Fizykoterapia
∙ 1 lipca 2020 Skąd ból?
Ból jest najczęstszą przyczyną zgłaszania się naszych pacjentów na zabiegi. Dokładne wskazanie przez pacjenta miejsca bólu nie zawsze oznacza, iż właśnie ten obszar jest odpowiedzialny za generowanie znanych, dokuczliwych symptomów. Dopiero dokładne badanie fizjoterapeutyczne umożliwia lokalizację źródła bólu. Odczuwanie bólu jest możliwe dzięki ogromnej ilości receptorów bólowych (nocyceptywnych) zlokalizowanych w obrębie całego organizmu ludzkiego w takich strukturach jak chrząstka stawowa, więzadła, mięśnie, ścięgna, powięzi, kaletki maziowe czy struktury układu nerwowego. Pobudzenie tych receptorów na drodze mechanicznej lub chemicznej (przez substancje chemiczne uwalniane z uszkodzonej tkanki) będzie powodować wystąpienie dolegliwości bólowych, odczuwanych indywidualnie przez każdego człowieka. Możemy wyróżnić 3 podstawowe struktury odpowiadające za ból w obrębie kręgosłupa:- Stawy kręgosłupa. Receptory w obrębie stawu mogą być drażnione chemicznie w wyniku stanu zapalnego lub mechanicznie, na skutek rozciągania. Wszelkie zaburzenia ruchu w danym segmencie kręgosłupa- hipomobilność (patologicznie zmniejszona ruchomość), hipermobliność ( patologicznie zwiększona ruchomość) czy niewłaściwa jakość ruchu, mogą rozciągać tkanki i stymulować receptory nocyceptywne. Dlatego ważnym elementem diagnostyki fizjoterapeutycznej jest badanie ilości i jakości ruchu w danym stawie, a następnie eliminacja ewentualnych zaburzeń.
- Mięśnie, ścięgna i powięzi, które mogą ulec uszkodzeniu w wyniku ostrego urazu jak i wykazywać wzmożone napięcie ochronne w celu zabezpieczenia struktur znajdujących się pod nimi. Jeśli niewłaściwe, podwyższone napięcie mięśnia ma charakter długotrwały, może doprowadzić do wystąpienia uchwytnych przy badaniu palpacyjnym zgrubień, charakteryzujących się wzmożoną tkliwością. Nierzadko drażnienie tych miejsc będzie generowało charakterystyczny ból rzutowany. Mówimy wówczas o punktach spustowych. Celem terapii jest wówczas eliminacja nadmiernego napięcia tkanek miękkich, co w efekcie wpływa na przywrócenie pełnego, bezbolesnego zakresu ruchomości.
- Struktury nerwowe, które stanowią główną przyczynę dolegliwości bólowych zgłaszanych przez pacjenta. Częstym przykładem jest kompresja nerwu spowodowana problemem krążka międzykręgowego lub występowaniem wyrośli kostnych czyli osteofitów.