Korzyści płynące z masaży 

Masaż
13 listopada 2019

Masaż - co to jest?

Masaż jest zabiegiem fizjoterapeutycznym, który polega na wykorzystaniu bodźców mechanicznych. W zależności od rodzaju masażu i efektu, jaki ma przynieść, masażysta musi dobrać odpowiednie tempo i siłę wykonywanych ruchów. Każdy masaż wykonuje się w stronę serca – wiele osób nie ma tej świadomości.

Warto również zaznaczyć, że masaż nie jest niczym nowym, bowiem wywodzi się on z czasów starożytnych. Pierwsze masaże wykonywane były w Azji (Chiny i Indie). W XVI wieku masaż stał się bardzo popularny i uznawany przez wielu za oficjalną metodę leczenia, bowiem w wyniku licznych badań jasno stwierdzono, iż ma on dobroczynny wpływ na cały nasz organizm.

Jak masaż wpływa na nasze zdrowie?

Relaksuje i redukuje stres

Masaż działa relaksacyjnie. Daje uczucie odprężenia, usuwa objawy stresu  i poprawia nastrój, a wszystko dlatego, iż podczas masażu stymulowane są hormony odpowiedzialne za uczucie zadowolenia i szczęścia.

Więcej informacji na temat masaży relaksacyjnych znajdziesz tutaj: Masaż relaksacyjny we Wrocławiu

Normalizuje napięcie tkanek

Nadmierne napięcie mięśni może być wywołana między innymi nieodpowiednimi nawykami postawy np. długie siedzenie w nieodpowiedniej pozycji, pracą wymagającą tych samych czynności, angażujących wciąż te same grupy mięśniowe. Prawidłowo  wykonany masaż powoduje lepsze zaopatrzenie mięśni w tlen i substancje odżywcze. Ulegają one rozluźnieniu, stają się bardziej elastyczne i jędrne.Po masażu wzrasta wydzielanie mazi stawowej, co ułatwia ruch w stawach. Jest to spowodowane lepszym odżywianiem ścięgien i więzadeł, które stają się elastyczniejsze i bardziej wytrzymałe. Masaż pomoże również uporać się z dolegliwościami kręgosłupa, czy stawów, jeśli są one spowodowane brakiem równowagi mięśniowej w organizmie. Co więcej regularnie stosowany działa prewencyjnie przed urazami, a także utrzymuje nasz organizm w świetnej kondycji.

 

Pozytywny wpływ na działanie wielu układów

Podczas masażu szybko można odczuć, że ciało ulega rozgrzaniu. Poprzez masaż rozszerzają się naczynia krwionośne, zwiększa się ukrwienie skóry i mięśni. Wywiera to pozytywny wpływ na układ krwionośny i limfatyczny (przyspieszone jest wydalanie produktów przemiany materii, a   także wchłanianie obrzęków) oraz  funkcjonowanie układu oddechowego, pokarmowego oraz moczowo-płciowego.

 

Poczucie własnej wartości

Wybranie się na masaż daje poczucie, że zrobiliśmy coś dla siebie i dla swojego ciała i umysłu. Pozwalamy sobie na odprężenie, przez co czujemy się atrakcyjniejsi i pewniejsi siebie.

 

Jak masaż wpływa na układ krążenia?

Masaż przyczynia się do rozszerzenia podskórnych naczyń krwionośnych, dzięki czemu zapewnia jej lepsze dotlenienie i odżywienie. Tak zaopatrzona skóra staje się gładsza, jędrniejsza i elastyczniejsza. Z tego powodu masaż jest doskonałym narzędziem w walce z cellulitem,  po masażach sylwetka staje się bardziej sprężysta, a obwody w ciele mogą się zmniejszyć (nie zapominając przy tym o odpowiedniej diecie i ćwiczeniach). Podczas masażu z powierzchni skóry usunięty zostaje martwy naskórek, a ujścia gruczołów potowych i łojowych zostają otwarte.

Poza tymi głównymi zaletami, warto wspomnieć jeszcze o tym, że masaż: zmniejsza lub całkowicie likwiduje dolegliwości bólowe, poprawia zakres ruchomości kręgosłupa oraz innych stawów, przyspiesza regenerację oraz rewitalizację ciała, zwiększa odporność organizmu i wiele, wiele innych.

Jak wspominaliśmy na samym początku historia masaży sięga starożytności, a obecnie stosowane techniki pochodzą niemal ze wszystkich części świata. Serdecznie zapraszamy na masaże w Villa Medica, które wykonują nasi doświadczeni fizjoterapeuci.