Entezopatia nadkłykcia bocznego kości ramiennej – “łokieć tenisity”
Wysokospecjalistyczne
∙ 11 kwietnia 2019 Co oznacza łokieć tenisisty?
Termin entezopatia (inaczej łokieć tenisisty) dotyczy zmian zwyrodnieniowych ścięgnistych przyczepów do kości wraz z towarzyszącymi dolegliwościami bólowymi. Entezopatia nadkłykcia bocznego kości ramiennej, zwana potocznie łokciem tenisisty oznacza schorzenie mięśni prostowników nadgarstka w miejscu ich przyczepu bliższego na kości ramiennej. Zmiany dotyczą najczęściej struktur mięśniowo- ścięgnistych mięśnia prostownika promieniowego długiego nadgarstka, ale także mięśnia prostownika łokciowego nadgarstka i prostownika palców wspólnego. Powtarzające się urazy oraz przeciążenia tej okolicy są powodem zwłóknienia i mikro naddarć obciążanych tkanek.Kogo dotyczy schorzenie?
Stosowana potocznie nazwa „łokieć tenisisty” błędnie sugeruje, iż schorzenie dotyczy wyłącznie pacjentów uprawiających regularnie takie dyscypliny jak tenis, squash czy badminton. Tymczasem u 95% przypadków łokieć tenisisty występuje u osób niegrających w tenisa. Znaczną grupę osób z tym schorzeniem stanowią pacjenci pomiędzy 30 a 55 rokiem życia, które w swoim codziennym życiu narażone są na jednostajne, energiczne czy wymagające wygenerowania większej siły ruchy prostowania stawu promieniowo-nadgarstkowego i odwrócenia przedramienia. W związku z tym predysponującymi do wystąpienia problemu grupami zawodowymi będą na przykład informatyk, stomatolog, elektryk czy mechanik.Łokieć tenisisty — objawy. Jak zdiagnozować?
- tkliwość uciskowa na nadkłykciu bocznym kości ramiennej, - nasilony ból w trakcie wykonywania wyprostu w stawie promieniowo-nadgarstkowym z oporem, - możliwe ograniczenie wyprostu w stawie łokciowym, - dodatnia próba Milla lub Maudsleya. W wywiadzie pacjent zgłosi problemy przy takich czynnościach jak na przykład przywitanie przez podanie ręki, utrzymanie filiżanki, naciśnięcie klamki czy praca z ręką umieszczoną na myszce komputerowej. Objawy zgłaszane przez pacjenta powinno się zróżnicować z innymi zmianami takimi jak radikulopatia szyjna, zapalenie torebki stawowej, stan zapalny głowy kości promieniowej czy na przykład złamanie szyjki kości promieniowej.Łokieć tenisisty — leczenie
- modyfikacja lub rezygnacja z aktywności w życiu zawodowym, które wywołują objawy bólowe. Eliminacja newralgicznych ruchów może się odbywać poprzez świadomą zmianę techniki chwytu i ustawienie przedramienia w pozycji odwrócenia, czyli dłonią ustawioną ku górze czy też korzystanie z obu rąk przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów.W pracy z myszką przy komputerze przydatne mogą się okazać podkładki pod staw promieniowo-nadgarstkowy, które znacząco zmniejszają kąt wyprostu w stawie i stwarzają inne warunki pracy dla mięśni prostowników. Jeśli schorzenie dotyczy sportowca, konieczna jest korekta techniki uderzenia.