Przepuklina kręgosłupa – rehabilitacja i ćwiczenia
Wysokospecjalistyczne
∙ 20 stycznia 2023
Przepuklina kręgosłupa – nazywana dyskopatią – to dolegliwość objawiająca się bólem pleców i nóg, ograniczonym zakresem ruchomości oraz drętwieniem i mrowieniem kończyn. Może pojawić się na skutek przebytych urazów, przeciążeń kręgosłupa oraz siedzącego trybu życia.
Dobrze dobrana farmakoterapia i ćwiczenia pozwalają uporać się z bólem, niemniej aby uzyskać trwałe efekty, konieczna bywa ingerencja chirurgiczna oraz odpowiednia rehabilitacja.
Jakie ćwiczenia przy przepuklinie kręgosłupa będą odpowiednie? Kiedy konieczna jest operacja i jak wygląda rehabilitacja kręgosłupa po jej wykonaniu?
Ćwiczenia na przepuklinę kręgosłupa
Ćwiczenia i zabiegi na przepuklinę kręgosłupa mają na celu poprawić ukrwienie mięśni grzbietowych, nerwów i rdzenia kręgowego. Ponadto usprawniają przepływ limfy oraz redukują obrzęki. Zabiegi fizjoterapeutyczne pozwalają zmniejszyć obrzęki i zatory, które zwykle dokuczają pacjentom (zwłaszcza nocami) oraz wzmocnić osłabiony dysk. W przypadku osób z przepukliną kręgosłupa lędźwiowego w fazie ostrej, zaleca się stosowanie pozycji złożeniowych oraz odbarczających uciski w odcinku lędźwiowym. Pomóc mogą masaże, ciepłolecznictwo oraz ćwiczenia izometryczne mięśni. W tym czasie ćwiczenia ruchowe nie są zalecane. Gdy objawy bólowe zaczną powoli ustępować, wprowadza się wyciąg lędźwiowy w celu zwiększenia przestrzeni międzykręgowych oraz zmniejsza reakcje wegetatywne. W tym czasie wskazane są także ćwiczenia wzmacniające mięśnie stabilizujące kręgosłup w odcinku lędźwiowym, między innymi mięśnie brzucha, grzbietu oraz pośladków. Oto przykładowe ćwiczenia ruchowe zalecane przy przepuklinie kręgosłupa lędźwiowego:- klęk podparty, głowa skierowana w stronę maty. Wdech – skłon głowy w tył z jednoczesnym wypięciem pośladków, wydech – koci grzbiet, czyli skłon głowy w przód z wypięciem grzbietu do góry;
- leżenie tyłem, ręce wzdłuż tułowia, złączone nogi. Naprzemienne przyciąganie nóg do klatki piersiowej, dociskając rękoma kolana do torsu;
- leżenie przodem, ręce nad głową, głowa oparta czołem o matę, nogi proste. Unoszenie oraz opuszczanie rąk i tułowia na matę.